Skip links

Human Design Sistemi

“Human Design, varlığın doğasına dair mekanik bir anlayış sunar. Anlayışla birlikte sahici bir devrim, bir yaşamın yeniden düzenlenmesi ve farkındalığın uyanışı gelir.

Human Design, tasarımınıza özel olarak hazırlanmış, sizi “öz olmayan”dan özgürleştiren bir metodoloji sunar. Buna Strateji ve Otorite denir ve dönüşümün esas katalizörüdür. Anlaşılması gereken en önemli şey Human Design’ın deneyimlemeye yönelik bir bilgi oluşudur. Bir “yol” vardır ancak bu sadece sizin yolunuzdur.

Bu sistemin size yol göstermesine ve etki yaratmasına izin verin ve sonra eğer doğruysa hayatınızın en olağanüstü yolculuğuna girin.”

Ra Uru Hu
İbiza, İspanya
Mart 2011

Human Design Sistemi Nedir?

Human Design (İnsan Tasarımı) Sistemi 1987 yılında İbiza adasında bir ‘Ses’ ile yaşadığı mistik deneyim sırasında Ra Uru Hu’ya aktarıldı. Ra Uru Hu sistemin kurucusu olmaktan öte, Human Design’ı duyan, anlayan ve dünyaya tanıtan kişidir. Onun yaşam matrisinin misyon ve vizyonu bu odakta birleşmiştir.

 

Tüm zamanların ortak tanımı olan ‘Dönüşüm Yolculuğu’nun yönünü değiştiren bir ilimdir. Modernitenin yorumuyla; her insan kendisinin bir başka versiyonuna dönüşmeye çalışıyor. Human Design Sistemi ise; hepimizin eşsiz bir tasarımla doğduğunu fakat şartlanmalar nedeniyle özümüzü yani bize doğuştan mayalanmış olanı yaşayamadığımızı söylüyor. Tanıma yeniden dönersek; evet bu bir yolculuk… Fakat yönü, Öze dönüşüm… Yani ilerleme olarak adlandırdığımız ve bizi kendimizden uzaklaştıran kendimize ait olmayan tüm yolları geri yürümek gerekiyor. Tekil gibi görünen fakat her biri içinde muazzam bir kuvvet ve enerji taşıyan bu bireysel dönüşümler, bütünü yeni bir bilince uyandırıyor: Öz olanın bilinci…

 

“Yeniden doğmak” deyimi kulaklarımıza çok aşina, öyle değil mi?.. Ben bu tabiri Şems’in bir sözüyle birleştiriyorum: “Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün. Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa yazık. Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.” İnsanın var oluşuna dönmesi ve kendi serüveninin başlangıç noktasına ulaşması, yeniden doğuş değil de nedir?

Human Design Sistemi Nasıl Çalışır?

Öncelikle doğum bilgileriniz (Doğum yeri, tarihi ve kesin doğum saati) kullanılarak Human Design Haritanız çıkarılır. Birçok kişinin aklında uyanan ilk soru, “Human Design astrolojik bir sistem mi?” olur. Oysaki Human Design astrolojiyi sadece haritanın hesaplama işleminde kullanır. Human Design Tasarım Haritasını (Beden Grafiği); Tropik Astroloji, Çin I Ching’i, Kabala ve Hindu Çakra sistemleri gibi ezoterik ilimler ve Genetik, Biyokimya ve Fizik gibi egzoterik bilimler oluşturur. Human Design bütünlüğü işte tam da bu yapıdan doğar. Üzerinize iliklenmiş homojenleşmeye yönelik bilgileri tek tek söker… İplik iplik ayrılan alışkanlıklarınız, ömrünüze dikiş atmış acılarınız ve dar bir boğazlı kazak gibi sesinize yapışan kaygılarınız… Human Design hepsini görür. Bu haritada yer alan; merkezler, kanallar, kapılar, tanımlar, şekiller, renkler ve sayılar; hepsi sizsiniz. Eşsizsiniz.

 

İkinci adım; kişinin haritasıyla tanışmasıdır. Human Design Haritası’nı gören herkesin aklından geçen ilk şey ne kadar karmaşık olduğudur. Oysaki hayat da öyle değil mi? Ya insan bedeni? Karmaşık dediğimiz şey, anlamla örülmüş muazzam bir düzen değil mi?.. Nasıl ki hayatta her şey olması gerektiği zamanda gerçekliğine ve formuna kavuşuyorsa; Human Design Sistemi’nde de her zerre eşsiz bir gereklilikle oradadır. Haritanız sizin bu muazzam düzen içerisindeki yerinizi anlatır. Dolayısıyla karmaşık sözcüğü yerine incelik sözcüğünü seçip yolculuğumuza devam edebiliriz.

 

Sonraki adım, başına bir sayı eklenemeyecek kadar uzundur. Kişi tasarımını çözümledikçe, ‘kendi olma halini’ anlamaya başlar ve nihayetinde gerçek benliğini deneyimler. Bu cümleyle aranızda bir mesafe belirdi öyle değil mi?.. “Peki bu nasıl olacak?” sorusu çıkıp geldi. Şöyle düşünelim; Human Design Haritanızın anlattığı siz, bir şehrin kurulduğu andaki ilk fotoğrafısınız. Yıllar öncesinden gelen, tarihinize kaynaklık eden bir kare bu… Doğasıyla, iklimiyle, ruhuyla, yapısı ve inşasıyla, içinde yaşayan halkıyla, ölümsüzleşmiş bir anın içinde, o fotoğraftasınız. Hangi amaç ve katkı için kurulduysanız onun ışığını taşıyorsunuz.

 

Şimdi bir de aynaya ve şu andaki oluşumuza bakalım. O da şehrin bugünkü halinin fotoğrafı. Değişen şartlarıyla, dönüşen doğasıyla, savaşlarıyla, zaferleri ve kayıplarıyla, huzur ve kaygıyla, büyümüş, acılar ve heyecanlar yaşamış, amacından sapmış ya da amacını aşmış olarak şu anın karesi içindesiniz.

 

İşte Human Design aradaki zamanın ve farkın şifacısı. Size şehrinizin doğum anını hatırlatan ve geçen zamanda ruhunuzda ıstırap yaratan tüm koşullanmaları gösteren bir işaret.

 

Son adım; şehrinizi dengeli bir yaşamla tanıştırmak. Ona özünü, güneşini, değerini, ışığını ve tılsımını hatırlatmak. Çünkü özden yaşamak, kim olduğunu bilerek ve bunu kabul ederek yaşamaktır.

error: Content is protected !!